USA předaly Ukrajině první systémy NASAMS

27.10.2022

Spojené státy předaly Ukrajině první dva protiletadlové raketové systémy NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) vyrobené společností Raytheon Technologies.

Minulý týden vysoce postavený představitel Pentagonu novinářům řekl, že americké úřady očekávají přesun prvních systémů protivzdušné obrany NASAMS do Kyjeva v nadcházejících týdnech. John Kirby, koordinátor strategické komunikace v Radě národní bezpečnosti Bílého domu, 11. října řekl, že americké úřady očekávají "ve velmi blízké budoucnosti" přesun prvních dvou komplexů NASAMS do Kyjeva. Celkem podle něj Spojené státy hodlají na Ukrajinu dodat osm takových systémů. Dodávky jsou plánovány jako součást iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny, která zahrnuje uzavírání smluv s výrobci ministerstvem obrany USA, a nikoli poskytování vybavení ze skladu.

Kirby také uvedl, že Spojené státy budou s Ukrajinou nadále diskutovat o možnosti dodat jí další systémy protivzdušné obrany.

V minulých dodávkách zbraní a vojenského vybavení ze Spojených států na Ukrajinu byl jediným poskytnutým speciálním systémem protivzdušné obrany FIM-92 Stinger - přenosný systém protivzdušné obrany krátkého dosahu (MANPADS). Systém protivzdušné obrany NASAMS zvyšuje nejen dosah ničení vzdušných cílů, ale také dosah detekce a sledování vzdušných hrozeb. Systém protivzdušné obrany NASAMS je systém protivzdušné obrany středního dosahu vyvinutý společně společnostmi Raytheon (USA) a Kongsberg Defense & Aerospace (Norsko). Systém protivzdušné obrany NASAMS se dá použít k detekci, zachycení a ničení letadel a vrtulníků, řízených střel a bezpilotních vzdušných prostředků (UAV). Je navržen tak, aby chránil prioritní zařízení a sídla před zbraněmi vzduch-země. Podle organizace Missile Defense Advocacy Alliance, neziskové organizace pro vzdělávání v oblasti protiraketové obrany, NASAMS dosáhl operační připravenosti v roce 1994 a byl poprvé nasazen Královským norským letectvem. Systém dokáže teoreticky současně postřelovat až 72 vzdušných cílů v aktivním i pasivním režimu pomocí protiletadlových řízených střel s aktivní samonaváděcí hlavicí.

NASAMS / Militarmij
NASAMS / Militarmij

NASAMS má v základu tři odpalovací zařízení se šesti řízenými střelami na každém. Systém má tři hlavní součásti: radar AN/MPQ-64 Sentinel, střelu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) a centrum řízení palby FDC (Fire Distribution Center).

Radar AN/MPQ-64 Sentinel může detekovat letadla, vrtulníky, UAV i řízené střely. Jedná se o radar protivzdušné obrany s fázovaným anténním polem a dosahem cca 75 km pro identifikaci cíle. Radar je vybaven systémem elektronických protiopatření ECCM (electronic counter-countermeasure), který zahrnuje dva subsystémy - subsystém radarové identifikace "přítel - nepřítel" pro spolehlivou identifikaci vlastního letadla a subsystém rozpoznávání cíle pasivními prostředky pro identifikaci nepřítele. Radar Sentinel je běžně namontovaný na přívěsu a tažen buď HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) nebo nákladním vozidlem M1082 z rodiny středních taktických vozidel. Střela AIM-120 AMRAAM je víceúčelová střela, kterou lze použít jak v boji vzduch-vzduch, tak jako systém pozemní protiletadlové a protiraketové obrany. V systému NASAMS má střela AMRAAM dosah asi 40 km. Středisko řízení palby FDC je osvědčený modul velení a řízení jak pro protivzdušnou obranu, tak pro střely země-země. Systémy NASAMS byly podle Raytheonu dodány do dvanácti zemí a od roku 2005 jsou integrovány do systému protivzdušné obrany hlavního města USA.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky