Ukrajina by mohla teoreticky dostat zcela nové tanky KF51 od firmy Rheinmetall

10.02.2023

Německý koncern Rheinmetall vede jednání s ukrajinskou vládou o možných dodávkách zatím nejnovějších, ještě vyvíjených německých tanků KF51 Panther. Toto prohlášení učinil šéf společnosti Rheinmetall Armin Papperger v rozhovoru pro deník Handelsblat.

Papperger uvedl: "Ukrajina má zájem o bojová vozidla pěchoty Lynx a tanky Panther, tedy o nejmodernější bojová vozidla pěchoty a tanky. Ukrajina chce tanky a my mluvíme s Kyjevem o vývozu Pantherů." Papperger také upřesnil, že rozhodnutí o případné dodávce takových bojových vozidel zůstává na německé vládě, a že i přesto, že zatím existuje pouze výstavní model tanku Panther, je koncern připraven zahájit výrobu a uskutečnit první dodávky za 15 až 18 měsíců. (podle většiny pozorovatelů je to absolutně nereálné)

Papperger věří, že na začátku bude společnost schopna vyrobit tři až pět nových tanků měsíčně a následně tento počet zvýšit na sedm. Zároveň je podle něj koncern připraven na Ukrajině postavit závod na výrobu Pantherů. "Nenechte se mýlit, Ukrajina bude i nadále potřebovat ochranu. V tomto ohledu jsme připraveni postavit závod na výrobu Pantherů také na Ukrajině. Podmínkou toho je samozřejmě konec války a dostupnost vývozního povolení," řekl.

Výhodou nejnovějšího tanku ve srovnání s Leopardem 2 jsou výkonnější zbraně, vylepšená ochrana a integrovaný protidronový obranný systém. I když je tank Panther lépe vybavený, je údajně levnější nejnovější Leopard 2. Vývoj KF51 Panther začal v roce 2016. Jde o soukromou firemní aktivitu, která má za cíl předložit zájemcům možnou náhradu tanků Leopard 2. KF51 používá upravenou modernizovanou korbu tanku Leopard 2A4. (staré korby Leo4 nejsou na skladě, linka na nové korby Leo v Německu nefunguje, nové korby pro Leopardy se vyrábějí na lince v Řecku, a ta je zcela vytížená) Na ní je uložena zcela nová bojová věž osazená novým 130mm kanónem Rh130 L52 s automatickým nabíjecím zařízením. (Rh130 L52 zatím nemá na svém kontě ani jeden výstřel s uložením ve věži) Věž je dvoumístná s pozicí velitele vlevo a pozicí střelce vpravo od kanónu. Nabíjecí automat disponuje dvěma bubnovými zásobníky, každý s deseti náboji. Rychlost nabíjení je asi deset nábojů za minutu. Tank má k dispozici také koaxiální 12,7mm kulomet a 7,62mm kulomet v dálkově ovládané zbraňové stanici. KF51má vysoce pokročilé zaměřovače střelce i velitele s automatickou detekcí a identifikací cílů, což značně zjednodušuje a urychluje bojovou činnost. Tank disponuje dvěma odpalovacími moduly pro vyčkávací munici HERO 120 (nebo podobnou). Moduly jsou umístěna uvnitř věže a mohou obsahovat celkem čtyři kusy munice. Ochranu tanku, kromě moderních kompozitních pancířů zajišťuje také systém aktivní ochrany firmy Rheinmetall. Tank Panther je stejně jako poslední Leopardy poháněn dieselovým motorem MTU MB 873 Ka-501 o výkonu 1500 koní. Motor je spojen s automatickou převodovkou Renk. Bojová hmotnost tanku KF51 je asi 59 tun. Jeho maximální rychlost by se měla teoreticky pohybovat kolem 65 km/h a maximální dojezd kolem 450 km. Tank obsluhuje tříčlenná osádka tvořená velitelem, střelcem a řidičem. Osádka může být doplněna o čtvrtého člena - pozorovatele-operátora vyčkávací munice nebo jiných dronů. Místo pro něj je vytvořeno v korbě, vedle řidiče.

KF51 Panther / Rheinmetall
KF51 Panther / Rheinmetall
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky