Rusko pokračuje ve zbrojení: Kontrakty na dodávky techniky na fóru Armija-2022

01.12.2022

Srpnové vojenské fórum Armija-2022 v Rusku přineslo řadu zajímavých novinek a kromě toho nabídlo příležitost pro podepsání mnoha kontraktů mezi Ministerstvem obrany Ruské federace a producenty vojenské techniky. Přinášíme vám proto výčet zveřejněných smluv, z nich většina zjevně souvisí s probíhajícím konfliktem na Ukrajině.

Ruské ministerstvo obrany podle oficiálních zpráv podepsalo na fóru Armija-2022 celkově 37 státních kontraktů s 26 výrobci techniky, ačkoliv kompletní výčet nebyl publikován. Smlouvy v úhrnné hodnotě přes 500 miliard rublů znamenají dodávky více než 3700 nových exemplářů techniky a opravy a modernizace více než 100 kusů. Většinu kontraktů lze zasadit do kontextu války na Ukrajině, jelikož značná část z nich evidentně reprezentuje snahu vyřešit velké ztráty techniky a vysokou spotřebu naváděné munice. Zůstává ovšem samozřejmě otázkou, jak se na uskutečňování těchto ambiciózních plánů podepíšou dopady mezinárodních sankcí, protože ty prakticky odřízly Rusko od dodávek západních součástí a výrobních zařízení, na nichž je stále silně závislý (nejen) zbrojní průmysl Ruské federace.

Produkce i přestavby vozidel

Podnik Uralvagonzavod získal kontrakt na dodávku nových tanků T-90M, byť je nutno dodat, že většina "nových" obrněnců této verze patrně vzniká konverzí již existujících T-90A. Vedle toho stejná firma získala smlouvu na opravy a modernizace vozidel T-80BV, což bude zřejmě znamenat přestavbu na provedení T-80BVM, jež se na Ukrajině údajně osvědčilo jako nejlépe chráněný tank ruských sil.

T-90M / MO RF
T-90M / MO RF

103. tankový opravenský závod podepsal státní smlouvu na opravy a modernizace pěchotních obrněnců BMP-2, což se pravděpodobně týká exemplářů uložených v záložních skladech, které by pak mohly zamířit na Ukrajinu. Podnik VPK dostal smlouvy na produkci osmikolových obrněných transportérů BTR-82A a automobilů Tigr-M. Na část vozů posledně zmíněného typu se budou montovat dálkově ovládané zbraňové stanice Arbalet-DM, na něž získala smlouvu společnost Oružejnyje mastěrskije. Podnik NPO Splav by měl vyrobit naváděné rakety pro dělostřelecké raketomety 9K515 Tornado-S, zatímco zbrojovka KBM by měla dodávat další balistické střely pro komplety Iskander-M. Oba tyto raketové komplexy se rozsáhle používají na Ukrajině a podle mnoha neoficiálních zdrojů již ruská armáda vyčerpala většinu zásob munice k nim, neboť prostě nepředpokládala vedení tak vleklého a intenzivního válečného konfliktu. Tento problém se ale údajně netýká jen pozemních sil, protože s vážným nedostatkem naváděné munice se potýká i letectvo.

Dodávky naváděné munice

Mohly by tomu odpovídat též další kontrakty, které se týkají právě produkce naváděné letecké munice. Společnost KTRV (Korporacija Taktičeskoje raketnoje vooruženije) získala smlouvy na dodávky blíže nespecifikovaných leteckých protizemních a protiradarových řízených raket, zatímco jí podléhající podnik SAZ (Smolenskij aviacionnyj zavod) by měl produkovat letecké protilodní střely (pravděpodobně Ch-35U).

Ch-35U na Su-34 / MO RF
Ch-35U na Su-34 / MO RF

Do struktury KTRV patří též společnost GosMKB Raduga, jejíž vedení uzavřelo smlouvu o výrobě leteckých protizemních střel dlouhého doletu (pravděpodobně se jedná o zbraně Ch-101/102). Ministr obrany Sergej Šojgu také sdělil, že se pokračuje v sériových dodávkách hypersonických střel Kinžal, což je v podstatě letecká verze výše zmíněné balistické rakety Iskander. Kromě letecké výzbroje byly objednány rovněž nové letouny a vrtulníky. Patrně nepřekvapuje, že se jedná o typy, které utrpěly během konfliktu na Ukrajině vysoké ztráty. Korporace OAK, které od letošního roku podléhají též tradiční značky MiG a Suchoj, by měla dodávat stíhací bombardéry Su-34 (pravděpodobně ve verzi Su-34M), kdežto podnik Vertoljoty Rossii obdržel smlouvy na dodávky bitevních vrtulníků Mi-28NM a Ka-52M. Zde připomeňme, že válka na Ukrajině si do konce srpna vyžádala ztráty minimálně jedenácti Su-34, sedmi Mi-28N a šestnácti Ka-52. Jedná se o moderní a nákladnou techniku, a tudíž její nahrazení jistě značně zatíží ruský rozpočet.

Výroba bezpilotních letadel

S konfliktem na Ukrajině nepochybně souvisí i objednávky bezpilotních letounů, protože řada indicií napovídá, že Rusko v tomto oboru nadále zaostává a že nejspíše dost podcenilo situaci, co se týče předpokládaných ztrát dronů. Ruská armáda na Ukrajině do konce srpna přišla už o nejméně 120 bezpilotních strojů, z čehož zhruba tři čtvrtiny připadají na typ Orlan-10, který je hlavním typem taktického průzkumného dronu pozemních vojsk. Společnost STC (Specialnyj těchnologičeskij centr) proto získala kontrakt na dodávky nových strojů Orlan-10 a vedle toho též výkonnějších dronů Orlan-30. S firmou ENIKS byla uzavřena smlouva o produkci malých dronů Eleron-3, zatímco značka Kronštadt obdržela kontrakt na dodávky velkých bezpilotních letounů Orion neboli Inochoděc-BLA. Firma CNIIChM (Centrální vědecko-výzkumný institut chemie a mechaniky) dostala zakázku na výrobu malých naváděných pum UAB-20, jež slouží především jako výzbroj taktických dronů. Posílení by se měla dočkat též protivzdušná obrana, neboť firma Almaz-Antej získala kontrakt na nejnovější systémy protivzdušné a protiraketové obrany S-500 Prometej a na automatizované komplexy k řízení letectva a protivzdušné obrany Perspektiva-ASU. Závod DNPP (Dolgoprudněnskoje naučno-proizvodstvěnnoje predprijatije) obdržel zakázku na dodávky střel 9M317M pro komplety protivzdušné obrany vojsk 9K317M Buk-M3, jež se na Ukrajině údajně velmi osvědčily.

Smlouvy i pro námořnictvo

Několik nových smluv se týká i válečného námořnictva. Společnost OSK, která dnes sdružuje většinu ruských loděnic, obdržela smlouvu na tři nové dieselelektrické ponorky Projekt 06363 (jak se označuje nejnovější verze konstrukce Projekt 877, známé i pod západním kódem Kilo) a loděnice Zelenodolskij zavod uzavřely kontrakt na dvě nové výzkumné lodě Projekt 03182R zvané Leonid Bekreněv a Boris Bobkov (ačkoli stavba obou vlastně začala už v červenci). Do výzbroje námořnictva by měly zamířit i nové dodávky protilodních střel Oniks od společnosti NPO Mašinostrojenija, což zřejmě rovněž souvisí s konfliktem na Ukrajině, jelikož tyto střely tam byly nasazeny i proti pozemním cílům. Ministr Šojgu dále informoval, že záhy začne také sériová výroba nejnovějších hypersonických protilodních střel 3M22 Cirkon. Společnost GRC Makejeva získala smlouvu na produkci mezikontinentálních balistických raket RS-28 Sarmat, zatímco podnik Arsenal obdržel zakázku na průzkumné družice Lotos-M, což nejspíše souvisí s dosud nízkým počtem ruských špionážních družic, jenž se negativně projevuje na schopnosti efektivně vést bojové operace. Výčet publikovaných smluv uzavírá kontrakt pro GosNIIOChT (Státní vědecko-výzkumný institut organické chemie a technologie), jenž by měl zkonstruovat a otestovat nový mobilní komplex pro destrukci jedovatých chemikálií. Zkušebně-konstrukční práce se povedou pod krycím označením Novator-1.


Autor článku: Lukáš Visingr

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky