Ruská armáda potřebuje UAV jako sůl - Írán má vhodné typy

07.01.2023

Speciální vojenská operace ruských ozbrojených sil na Ukrajině ukázala na jeden z jejich palčivých problémů - akutní nedostatek UAV všech typů. To, že Rusko začalo opožděně zavádět do svých jednotek bezpilotní technologie, připustil loni v létě i místopředseda ruské vlády Jurij Borisov. Na konci roku 2022 prezident RF Vladimír Putin na rozšířené radě MO RF stanovil úkol poskytnout drony jednotkám všech úrovní. Potřeby ruské armády v bezpilotním taktickém letectví jsou obrovské, jsou zapotřebí UAV všech typů - průzkumné, průzkumně-úderné, úderné i kamikadze. V určité fázi operace vyvolalo senzaci nasazení kamikadze dronů Geran-2, ve kterých lze celkem snadno identifikovat íránské drony z rodiny Shahid. Nadělaly na Ukrajině velký rámus, ale každá akce vyvolává reakci. Západní země začaly urychleně pomáhat Ukrajině s posilováním systému protivzdušné obrany a efektivita použití začala klesat. Zároveň se pro Rusko objevila nová hrozba. Ozbrojené síly Ukrajiny začaly sestavovat vlastní kamikadze drony, které začaly útočit v ruském týlu. Ukrajincům se podařilo třikrát přeletět až na leteckou základnu ruských bombardérů v Engelsu, která je 700 kilometrů od hranic.

Samotná logika bojových operací ukazuje, že nyní jsou zapotřebí výkonnější a efektivnější drony a také prostředky proti nim. Jaké jsou ruské možnosti? Nákup v Íránu.

Kaman 22 je prvním typem bezpilotního letounu íránské výroby, který by mohl být pro ruskou armádu zajímavý. Jedná se o velký bezpilotní letoun s maximální funkčností, navenek velmi připomínající americký typ MQ-1/RQ-1 Predator a MQ-9/RQ-9 Reaper. Jeho hlavním účelem je radio-elektronický boj a průzkum, ale může působiti i jako operačně-taktický úderný dron.

Kaman-22 je postaven z kompozitních materiálů a je pro radary těžce zjistitelný. Je vybaven sedmi závěsnými body. Šest bodů je pod křídly a pojme různé zbraně, sedmý bod je pod trupem a je určen pro průzkumná zařízení, laserové dálkoměry, laserové ozařovače cílů, zařízení pro radio-elektronický boj apd. Bojové zatížení stroje Kaman-22 je asi 300 kilogramů. Speciálně pro něj byla vyvinuta celá řada inteligentní munice: střely vzduch-vzduch, střely vzduch-země, malé protilodní řízené střely a vysoce přesné laserem naváděné klouzavé pumy.

Shahed-161 Saeghe a Shahed-141 Saiga je rodina dronů vzniklých na základě technologií ukořistěného amerického stroje RQ-170 Sentinel. Peršané důkladně prostudovali vnitřek tajného amerického UAV, vytvořeného podle schématu létajícího křídla, a vyvinuli několik zmenšených napodobenin. Typickou výzbrojí těchto dronů jsou dvě řízené letecké pumy Sadid-345 nebo protitankové řízené střely Sadid-1, umístěné na závěsu pod trupem.

Karrar - je momentálně jeden z nejkurióznějších úderných a průzkumných dronů vyrobených v Íránu. Proudový motor Toloue-4 mu v průzkumné verzi umožňuje překonat maximální vzdálenost 1000 kilometrů, v úderné verzi se zavěšenými pumami asi 400 kilometrů. Karrar je možné využít nejen k průzkumu či náletům na pozemní cíle, ale překvapivě také k vzdušným soubojům. Je neuvěřitelné, že Íránci dokázali vybavit proudový dron šestihlavňovým 7,62 mm kulometem Akhgar, klonem amerického minigunu M134, a střelami vzduch-vzduch Azarachsh s infračervenou naváděcí hlavicí, které jsou kopií amerických AIM-9 Sidewinder. Díky tomu lze UAV efektivně využít jako stíhač nepřátelských dronů, vrtulníků a dokonce i některých typů letadel.

Karrar / Tasnim News Agency / CC BY
Karrar / Tasnim News Agency / CC BY
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky