Piorun – polský MANPADS

21.03.2022

V souvislosti s válkou na Ukrajině na sebe opět významně upoutaly pozornost přenosné protiletadlové systémy MANPADS (Man-portable air-defense systems), které představují největší nebezpečí pro vrtulníky a nízko létající letouny. Systémy MANPADS ve válce na Ukrajině používají ve velkém obě strany, a tyto systémy mají různé původy. Pochopitelně hojně jsou zastoupeny sovětské a ruské systémy, ale i systémy americké. V menší míře se pak objevují i systémy exotičtější. Mezi ty exotičtější je možno zařadit i polský systém Piorun.Piorun MANPADS je nejnovějším dílem polské společnosti Mesko. Ta má s výrobou protiletadlových střel odpalovaných z ramene dlouholeté zkušenosti. Aktivity společnosti Mesko v této oblasti začaly v polovině sedmdesátých let minulého století licenční výrobou sovětského kompletu 9K32 Strela-2. Od konce osmdesátých let měla výroba přejít na modernější komplet 9K38 Igla. Podle západních odborníků vedly ambiciózní cíle sovětských konstruktérů k četným problémům ve vývoji nových PADPADS. V důsledku toho docházelo k různým zpožděním a oddalováním sériové výroby. První vysoce kvalitní střely typu 9M39 se dostaly k elitním sovětským jednotkám v roce 1983.

Piorun / MNO Polska / visegrad24
Piorun / MNO Polska / visegrad24

Zmíněná zpoždění znamenala, že politické události spojené s pádem železné opony projekt licenční výroby v Polsku zhatily na půli cesty. Aby se zaplnila rostoucí mezera, tak společnost Mesko zahájila v roce 1992 vývoj systému Grom, který přímo vycházel z toho, co se společnost oficiálně dověděla o kompletech Igla, a s neznámým zbytkem pomohlo trošku špionáže. První MANPADS Grom byly dodány polským ozbrojeným silám v roce 1995. Systémy Grom jsou dodnes exportovány. Práce na modernizaci kompletu Grom začaly v roce 2010. Cílem pětiletého projektu bylo zvýšit schopnosti sledování cíle a zvýšit letalitu střely. Vnější parametry odpalovacího zařízení a střel, jako je hmotnost, délka a průměr, se příliš nezměnily. Vylepšením prošla naváděcí hlavice. Díky integraci nového softwaru získala naváděcí hlavice lepší odolnost proti rušení a schopnost detekovat zdroje tepla na větší vzdálenost. Díky nové optice, která je připojena k MANPADS pomocí přepracovaného uzlu, se zlepšila detekce a sledování cílů. Zvětšená baterie umožňuje pokrýt zvýšenou potřebu energie. Bojová nálož má větší hmotnost o 550 g.Řízená střela kompletu Piorun má tělo o průměru 72 mm. V jeho přední části je naváděcí hlavice se zdrojem a mechanikou. Bezprostředně za hlavicí je bojová nálož s předem vytvořeným fragmentačním pláštěm. Pak následuje letový a startovací motor. Hmotnost střely je 10,3 kg, hmotnost celého kompletu 18,5 kg. Ve srovnání s starším Gromem má Piorun větší dálkový dosah asi o 1000 m (6500 m) a větší výškový dosah o 500 m (4000 m). Průměrná letová rychlost střely je 580 m/s, maximální 660 m/s.Prvním zahraničním zákazníkem kompletů Piorun se stala Ukrajina. Ukrajinské ozbrojené síly v prosinci 2016 objednaly první várku 420 odpalovacích zařízení a 1300 střel.V únoru 2022 objednal komplety Piorun i Pentagon pro potřeby americké armády.


 Ing. Zbyněk Novotný

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky