České raketomety RM-70 na Ukrajině

13.08.2022

Česká republika v dubnu letošního roku předala Ukrajině asi dvě desítky raketometů RM-70. Po přípravě a krátkém výcviku obsluh se tyto raketomety začínají dostávat do přední bojové linie. S pomocí českých raketometů plánuje ukrajinská armáda mírně zvýšit svoji palebnou sílu. Česká republika od konce února poskytuje Ukrajině vojensko-technickou pomoc. Zprvu dodávala pouze ruční zbraně a široký sortiment munice ze skladů vlastní armády. Později došlo i na dodávky vojenské techniky včetně bojových vozidel pěchoty, tanků a dělostřelectva.V dubnu vyšlo najevo, že se na Ukrajinu dostaly asi dvě desítky raketometů RM-70.

Stroje staré československé výroby byly vyskladněny a po přípravě odeslány příjemci. Byla dodána i potřebná munice. Bylo také oznámeno školení ukrajinského personálu na obsluhu českých systémů. Zvládnutí techniky a příprava na bojovou práci trvala několik týdnů. V blízkosti bojové zóny se raketomety RM-70 poprvé objevily údajně kolem 10. května. Datum prvního použití není známo, ale první videa ukazující palbu byla zveřejněna 22. května.

RM-70 / Tomáš Kovařík / CC BY-SA
RM-70 / Tomáš Kovařík / CC BY-SA

Raketomet RM-70 je československá verze sovětského BM-21 Grad a je s ním z hlediska klíčových komponentů shodná. Vývoj RM-70 proběhl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. V roce 1971 byl systém uveden do provozu a v následujícím roce byl poprvé veřejně předveden.Během sedmdesátých let vyrobilo Československo pro svou armádu několik stovek raketometů. Jediný exportní kontrakt pocházel z NDR. Její armáda získala více než 260 bojových vozidel a velké množství raket.Při rozpadu Československa byly RM-70, stejně jako ostatní vojenská technika, rozděleny mezi ozbrojené síly obou nových států. Obě země se zároveň rozhodly zredukovat jejich počet a přebytečná vozidla prodat. Sjednocené Německo prodalo všechny své raketomety. V důsledku těchto procesů se v Asii, Africe a Jižní Americe objevily téměř dvě desítky nových provozovatelů. Česká republika používala své RM-70 do roku 2011, a pak je bez náhrady vyřadila. Část vyřazených systémů dnes hledá své zákazníky.Z technického hlediska je RM-70 variantou sovětského BM-21 postavenou na základě komponentů československé výroby. Československá verze Gradu byla vyrobena na podvozku vlastní výroby Tatra T813 Kolos. Jedná se o čtyřnápravové vozidlo s motorem o výkonu cca 250 koní a pohonem všech kol. Vozidlo je schopno jet rychlostí až 85 km/h a má velmi dobrou průchodnost terénem. Pro RM-70 byla vyvinuta originální pancéřovaná kabina. U střešního příklopu byl navíc instalován kulomet pro sebeobranu.Odpalovací zařízení RM-70 bylo beze změn převzato z BM-21. Jedná se o točnu s ručními naváděcími mechanismy a blokem pro 40 raket. Používají se standardní sovětské rakety ráže 122 mm s dosahem až 20 km. Systém řízení palby byl také převzat z Grad. Poměrně dlouhý podvozek umožnil umístit mezi kabinu a odpalovací zařízení originální blok pro přepravu a nabití dalších 40 raket.

Od 80. let nabízel československý a následně český zbrojní průmysl různé možnosti modernizace. Bylo plánováno použití nových podvozků, např. T815 různých verzí s různými kabinami. Byly odzkoušeny prvky automatizace různých procesů a nový systém řízení palby. Sortiment munice byl rozšířen o nové typy raket. Raketomety RM-70 dnes umožňují Ukrajině alespoň částečně doplnit ztráty z bojů. České systémy přitom dokáží využívat dostupnou munici a z hlediska základních bojových vlastností se neliší od dostupnějších Gradů. To zjednodušuje organizaci bojové práce a řešení úkolů.Raketomety RM-70 se svým dosahem a přesností již nemůžou zcela rovnat nejmodernějším typům a dodaným počtem výrazněji neovlivní vývoj situace.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky