Americké střely AIM-120 pro ukrajinské MiGy

15.03.2023

Americká armáda zvažuje možnost použití pokročilých amerických střel vzduch-vzduch na letounech MiG-29 ve výzbroji ukrajinských ozbrojených sil. Zkoumána je možnost především integrace střel středního dosahu AIM-120 AMRAAM. Integrace poměrně moderních amerických střel na poměrně zastaralé ukrajinské letouny má řadu zásadních technických potíží. Sovětské a dnes ruské letouny používají zcela odlišné způsoby spolupráce letounu-nosiče a nesené řízené střely. Letouny v ukrajinské výzbroji také postrádají patřičný kanál pro přenos řídících dat s kterým by bylo možno pracovat. Překonání těchto "zádrhelů" nebude vůbec jednoduché, rychlé a levné. Pokud se však podaří překonat tyto technické potíže, bude to poprvé, kdy Spojené státy povolí ukrajinskému letectví používat americké střely vzduch-vzduch.

Ozbrojené síly Ukrajiny v současnosti používají americké antiradarové střely AGM-88 HARM, které se podařilo integrovat do systému řízení zbraní ukrajinských letadel. Fungování však není příliš spolehlivé a po počátečním nadšení nasazování těchto střel ochablo. Letouny musí také být při jejich použití pouze v určité pozici, aby bylo odpálení bezpečné.

Možnost úpravy MiGu-29 pro rakety AMRAAM "papírově" vypadá krásně, ale ve skutečnosti je neperspektivní a nikam nevede. Myslí si i to i někteří ukrajinští experti. Projekt adaptace AIM-120 na ukrajinské MiGy-29 navrhli Američané z důvodu, že nabídka dostupných sovětských střel vzduch-vzduch typu R-27 ve světě je omezená. Na tomto pozadí se zdá nelogické, že Američané nejprve upravili ukrajinské stíhačky pro antiradarové střely AGM-88 HARM, poté pro řízené pumy JDAM a teprve nyní přešli na střely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.

Každopádně radar ukrajinských MiGů v žádném případě neumožňuje využít potenciálu modernějších variant AIM-120.

AIM-120 AMRAAM / USAF
AIM-120 AMRAAM / USAF
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky